Tak handlowali wikingowie. Nowe badania zaskoczyły zasięgiem ich wpływów
Wikingowie mieli handlować wyjątkowym materiałem. Powstawały z niego przedmioty codziennego użytku, które znamy do dziś. Kluczowe było miasto nazywane wrotami do Europy. Gdzie się znajdowało?
W tym artykule:
- Czym handlowali wikingowie? Zaskakujące odkrycie
- Szlaki handlowe ze Skandynawii do kontynentalnej Europy
Wikingowie niezmiennie intrygują badaczy i amatorów. Przodkowie współczesnych mieszkańców Skandynawii zasłynęli jako wojownicy, którzy prowadzili dalekie wyprawy. W trakcie morskich podróży prowadzili również intensywną działalność handlową. Według najnowszej analizy przeprowadzonej przez naukowców z Uniwersytetu w Yorku strefa wpływów wikingów miała być większa, niż do tej pory zakładano. Chodzi o szlaki handlowe łączące północną Skandynawię z krańcami Europy kontynentalnej.
Czym handlowali wikingowie? Zaskakujące odkrycie
Autorzy badania opublikowanego na łamach „Antiquity Journal” skupili się na powiązaniach handlowych wikingów z miastem Hedeby. Była to ważna osada położona w pobliżu południowego krańca Półwyspu Jutlandzkiego w Niemczech.
Pierwsza wzmianka o tym miejscu pochodzi z około 770 r. Dlaczego to właśnie Hedeby było jednym z głównych ośrodków handlowych? Miało na to wpływ strategiczne położenie geograficzne osady wzdłuż kluczowych szlaków łączących Cesarstwo Franków i Skandynawię. Nie bez znaczenia było też sąsiedztwo Bałtyku i Morza Północnego.
W pogańskiej świątyni odkryto złoty skarb wotywny. Mógł należeć do wikingów
Norwescy archeolodzy prowadzili wykopaliska w dawnej pogańskiej świątyni, nieopodal jeziora Mjøsa. Odnaleźli tam pięć złotych blaszek, na których widniały wizerunki kobiet i mężczyzn. ...Szlaki handlowe ze Skandynawii do kontynentalnej Europy
Miasto było nie tylko ważnym ośrodkiem handlowym, ale też centrum obróbki poroża. Dotychczas badacze znaleźli tam prawie 290 tys. sztuk tego naturalnego materiału. W większości są to odpady powstałe w produkcji grzebieni do włosów.
Grzebienie zostały poddane analizie kolagenu. Wyniki wykazały, że większość z nich wykonano w IX w. z poroża renifera. Sprawdzone je z północnej Skandynawii, co potraktowano jako dowody na kontakty Hedeby z północnymi krainami środkowej i północnej Skandynawii.
– Praca w Hedeby jest szczególnie interesująca, ponieważ mówi nam o powiązaniach między górami wyżynnej lub arktycznej Skandynawii a tym dużym miastem u wrót do Europy kontynentalnej i wskazuje na okres w IX wieku, kiedy te północne powiązania musiały być szczególnie silne – podsumowuje dr Steven Ashby z Wydziału Archeologii Uniwersytetu w Yorku.