Reklama

W tym artykule:

  1. Kamienne kręgi na zachodzie Arabii Saudyjskiej
  2. Technologia neolitycznych budowniczych
  3. Kim byli ludzie, którzy zamieszkiwali tę osadę?
Reklama

Ḥarrat Khaybar to pole wulkaniczne położone na zachodzie Arabii Saudyjskiej i na północ od miasta Medyna. Zajmuje powierzchnię około 12 tys. km². Ostatnia erupcja wulkanu w tym miejscu wydarzyła się między 600 a 700 rokiem n.e. To właśnie tutaj archeolodzy odnaleźli enigmatyczne konstrukcje kamienne, które datowane są na okres neolitu.

Kamienne kręgi na zachodzie Arabii Saudyjskiej

Odkrycie zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym „Levant”. Odpowiada za nie zespół naukowców kierowany przez archeolożkę Jane McMahon z Uniwersytetu w Sydney. W ramach badań przeanalizowano 431 kamiennych kręgów w różnych miejscach, które zlokalizowane były blisko miasta Al-Ula.

Wnioski z badania są następujące. Kręgi te były niegdyś budynkami mieszkalnymi lub schronami. Stojące kamienie są jedynie pozostałościami po większych ścianach, a budowle miały posiadać dachy. Naukowcy twierdzą, że najstarsze konstrukcje mają nawet 7000 lat.– Badanie to pokazuje, że mieszkańcy regionu byli bardziej zaawansowani technologicznie, niż wcześniej sądzono – napisali autorzy w oświadczeniu.

Technologia neolitycznych budowniczych

Konstrukcje miały być zbudowane z pionowo wzniesionych płyt kamiennych. Średnica kręgów wynosiła od czterech do ośmiu metrów. – Na zewnątrz znajdowały się dwa rzędy płyt, które prawdopodobnie służyły jako fundamenty dla drewnianych kolumn, być może wykonanych z delikatnego materiału, który podtrzymywał dach – twierdzą badacze.

Centralna płyta, która znajdowała się wewnątrz kamiennego kręgu, była podstawą dla głównej drewnianej kolumny. – Ta cecha architektoniczna sugeruje, jak dobrze pradawni budowniczy zdawali sobie sprawę z rozkładu ciężaru. Oraz z tego, jak ważne jest wsparcie poszczególnych elementów architektonicznych, aby cała konstrukcja się nie zawaliła – twierdzi prof. McMahon.

Ilustracja, która przedstawia, jak neolityczne domostwa mogły wyglądać / fot. Uniwersytet w Sydney

Ponadto wśród pozostałości niektórych kręgów archeolodzy odnaleźli kamienne narzędzia, a także szczątki różnych stworzeń. Dowody te sugerują, że dachy mogły być wykonane ze skór zwierzęcych. Ponadto podczas wykopalisk odkryto narzędzia związane z hodowlą zwierząt. W tym urządzenia, które mogły być wykorzystywane do strzyżenia wełny i uboju owiec – twierdzą archeolodzy.

Kim byli ludzie, którzy zamieszkiwali tę osadę?

Wewnątrz kręgów lub w bliskiej odległości od nich badacze znaleźli także różnorodne muszle. Wszystkie z nich pochodziły z Morza Czerwonego, które znajduje się około 120 km na zachód od stanowiska archeologicznego. Odkryto tam również proste ozdoby i bransoletki wykonane z piaskowca i wapienia.

Archeolodzy odkryli w Arabii Saudyjskiej potężne fortyfikacje sprzed 4 tysięcy lat. Ich funkcja nie jest oczywista

Blisko 15 km długości miały fortyfikacje, które 4 tysięcy lat temu otaczały całą oazę Chajbar na Półwyspie Arabskim. Jakie było ich zastosowanie?
Archeolodzy odkryli potężne fortyfikacje sprzed 4 tysięcy lat. Ich funkcja nie jest oczywista
Archeolodzy odkryli potężne fortyfikacje sprzed 4 tysięcy lat. Ich funkcja nie jest oczywista/Fot.© Khaybar Longue Durée Archaeological Project, M. Bussy & G. Charloux

– Te konstrukcje mogły być wykorzystywane do wszelkich działań. Wewnątrz znaleźliśmy dowody wytwarzania obiektów kamiennych, gotowania i jedzenia. A także zagubione i połamane narzędzia używane do obróbki skór zwierzęcych – powiedziała prof. McMahon.

Oznacza to, że wiele z tych kamiennych struktur mogło pełnić funkcję domostw, ale w niektórych mogły się także odbywać wyłącznie prace rzemieślnicze. Zespół przyznał, że tezę o tym, iż kręgi niegdyś były budynkami mieszkalnymi, potwierdzają nie tylko obiekty odnalezione wewnątrz, ale także podobieństwa do starożytnych domów odkopanych w Jordanii.

McMahon tłumaczy, że neolityczni mieszkańcy tego regionu nie byli wyłącznie pasterzami. Mieli wyrafinowaną architekturę, udomowili zwierzęta, które hodowali, a także wytwarzali misterne ozdoby, dekoracje i tworzyli praktyczne narzędzia. Liczba i wielkość tych kamiennych kręgów sugeruje, że mamy do czynienia z większą osadą, którą zamieszkiwało bardzo dużo osób.

Reklama

Źródło: Uniwersytet w Sydney.

Nasz ekspert

Jakub Rybski

Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
Reklama
Reklama
Reklama