Odnaleziono posągi bogów zaginionej cywilizacji Tartessos. To „hiszpańskie Eldorado”
Archeolodzy odnaleźli pięć kamiennych posągów, które prawdopodobnie przedstawiają wyobrażenia bogów cywilizacji Tartessos. Starożytne państwo ponad 2500 lat temu zostało całkowicie zniszczone, nie zostawiając po sobie prawie żadnych śladów.
W tym artykule:
- Archeolodzy odkryli 5 posągów należących do cywilizacji Tartessos
- Artefakty znajdowały się w starożytnej świątyni
- Nie wiadomo dokładnie, dlaczego tak bogate miasto upadło
Tartessos to legendarne państwo-miasto, które miało znajdować się na południu Półwyspu Iberyjskiego, w Andaluzji. Słynęło z niezwykłych bogactw, kultury i sztuki. Było centrum handlu cyną, miedzią, srebrem i złotem. Nie wiadomo dokładnie, kiedy powstało. Jednak niektórzy badacze uważają, że pod koniec II tysiąclecia p.n.e., a największy rozwój cywilizacji przypada na lata 750–600 p.n.e.
Pewne natomiast jest to, że Tartessos upadło nagle, nie zostawiając po sobie wielu śladów. Właśnie dlatego niektórzy badacze łączyli ten region z mitem o Atlantydzie (o czym pisał nawet Platon), a niektórzy porównywali miasto do Eldorado.
Archeolodzy odkryli 5 posągów należących do cywilizacji Tartessos
Hiszpańscy archeolodzy prowadzili wykopaliska w Casas del Turuñuelo. Miejsce to od lat wiązane było z obecnością „zaginionej” kultury. Badacze odnaleźli tam pięć figur przedstawiających ludzkie twarze. Były ukryte w zamkniętym dole w świątyni, którą wybudowano z cegły suszonej (adobe). Naukowcy twierdzą, że rzeźby mogły być wyobrażeniem bogów i wojowników. Datowanie radiowęglowe wykazało, że pochodzą sprzed ok. 2500 lat. To pierwsze takie odkrycie, które rzuca światło na szczegóły dziedzictwa kulturowego Tartessos.
– To, co jest niezwykłe w najnowszym odkryciu, to fakt przedstawienia bogów jako ludzi. Dotychczas uważano, że była to kultura anikoniczna, w której zauważalny był brak materialnej reprezentacji świata naturalnego lub nadprzyrodzonego – mówiła Erika López, rzeczniczka hiszpańskiej Consejo Superior de Investigaciones Científicas. Badacze podkreślają, że odkrycie jest kluczową zmianą paradygmatu w interpretowaniu społeczeństwa z Tartessos.
Artefakty znajdowały się w starożytnej świątyni
Kamienne posągi pochodzą z V wieku p.n.e., czyli z okresu schyłkowego cywilizacji z Półwyspu Iberyjskiego. Dwie z najlepiej zachowane rzeźby przestawiają kobiety, które mogły być boginiami z panteonu Tartessos. Trzecia figura ma na głowie hełm i przypomina wojownika. Dwa ostatnie popiersia były w najgorszym stanie. Naukowcy uważają jednak, że mogły być to bóstwa, które czuwały nad wojownikiem, a trzy reliefy były elementami większej rzeźby.
W poszukiwaniu dawnych cywilizacji. W tych miejscach odkryjesz duchy przeszłości
Po starożytnych cywilizacjach została już tylko historia. Jednak dzięki kolejnym odkryciom archeologicznym i naukowcom, ta jest wciąż żywa. Na świecie wciąż są miejsca, które pamiętaj..W świątyni archeolodzy odnaleźli również szczątki zwierząt, które zostały prawdopodobnie rytualnie zamordowane i złożone w ofierze. Badacze podkreślają, że wszystkie artefakty zostały szczelnie zamknięte, a większość przedmiotów została celowo spalona, co było częścią pewnego obrzędu. Autorzy odkrycia zwracają uwagę, że mógł być to powszechny rytuał w państwie Tartessos, ponieważ ślady podobnych praktyk odnaleziono w Cancho Roano i La Mata. To miejsca, które również były wiązane ze starożytną kulturą.
Nie wiadomo dokładnie, dlaczego tak bogate miasto upadło
Naukowcy twierdzą, że stanowisko archeologiczne może być jednym z ostatnich miejsc, które przetrwały upadek legendarnej cywilizacji. Casas del Turuñuelo zostało doszczętnie spalone ok. 2500 lat temu. Badacze podają kilka potencjalnych powodów końca Tartessos. Jednym z nich była ekspansja terytorialna Kartaginy. Bardzo możliwe, że państwo zostało zaatakowane i przejęte przez to imperium.
Inna teoria zakłada powody ekonomiczne. Starożytni ludzie z południa Hiszpanii żyli głównie z handlu. Historycy podejrzewają, że wskutek rozprzestrzenienia się żelaza, spadło znaczenie i wartość brązu, z którego żyło to społeczeństwo. Istnieje również hipoteza, według której do upadku Tartessos przyczyniły się potężne trzęsienia ziemi i tsunami, które spowodowały zniszczenia portu i miasta.
Granice miasta wciąż nie zostały zlokalizowane przez archeologów. Niektórzy naukowcy utożsamiająTa rtessos z późniejszą kolonią fenicką Gades, czyli współczesnym miastem Kadyks. Wiadomo, że mieszkańcy mogli utrzymywać stosunki handlowe z Kartaginą oraz mieć kontakt z Grekami. Pewne jest również to, że cywilizacja wykształciła swoje własne pismo. Do dziś nie udało się go jednak odczytać.
Źródło: CSIC.
Słynne rzeźby świata. Najstarsza figura powstała nawet 300 tysięcy lat temu
W starożytności rzeźbiarstwo było jedną z najważniejszych dziedzin artystycznych. W tym okresie powstało wiele figur i posągów, które stanowią przykład monumentalnych dzieł sztuki. Sł...