Reklama

W tym artykule:

  1. Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli kolejną tajemnicę egipskiej mumii
  2. Analiza wykazała, że kobieta mogła chorować na raka jamy nosowo-gardłowej
  3. Mumia może być cennym źródłem wiedzy dla współczesnych onkologów
Reklama

Egipska mumia jest dobrze znana polskim naukowcom. Trafiła do kraju prawie 200 lat temu i od tego czasu znajdowała się w zbiorach Uniwersytetu Warszawskiego. Na podstawie analizy hieroglifów, które znajdowały się na sarkofagu stwierdzono, że należy do mężczyzny, kapłana Hor-Dżehutiego. Człowiek ten miał być miejskim pisarzem i zarządcą w okolicach Medinet Habu w starożytnych Tebach. Szacowało, że żył ok I wieku p.n.e.

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego odkryli kolejną tajemnicę egipskiej mumii

W 2016 roku naukowcy postanowili ponownie zbadać mumię. Dokładniejsza analiza wykazała, że w przeszłości doszło do pomyłki. Kapłan ostatecznie okazał się kobietą, a co ciekawsze – ciężarną. Obrazy tomograficzne i RTG wykazały, że płód miał od 26 do 28 tygodni. Odkrycie to udało się dzięki badaniu z wykorzystaniem nowoczesnego tomografu, ponieważ mumia wciąż jest zawinięta w bandaże.

Mumia odkryta w Peru znajdowała się w pozycji embrionalnej i była związana sznurem

Archeologowie twierdzą, że mumia może mieć nawet 1200 lat. Oznacza to, że pochodzi z czasów jeszcze przed cywilizacją Inków. Została znaleziona w stanowisku archeologicznym Cajamarquilla w...
Mumia
fot. Getty Images

Ci sami badacze dokonali ostatnio kolejnego, fascynującego odkrycia. Zwrócili uwagę na to, że czaszka ma nietypowe ślady ubytku kości. Zupełnie inne niż te, które powstają w zwykłym procesie mumifikacji.

– Podczas przygotowania czaszki badanej przez nas mumii do wydruków 3D, zwróciliśmy uwagę na duże ubytki w częściach kości twarzoczaszki, większe niż te, które zwykle powstają podczas zabiegów mumifikacyjnych – mówi w rozmowie z PAP Marzena Ożarek-Szilke, antropolożka i archeolożka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Analiza wykazała, że kobieta mogła chorować na raka jamy nosowo-gardłowej

Według źródeł historycznych proces mumifikacji poprzedzał specyficzny zabieg. Na początku rozcinano klatkę piersiową, żeby później wyciągnąć organy wewnętrzne zmarłego. Zostawiano jedynie serce. Wątrobę, jelita, płuca i żołądek umieszczano w urnach kanopskich, a resztę palono. Następnie za pomocą żelaznego haczyka, przez nos wydobywano mózg.

Ten proces musiał zostawiać pewne ślady i zniszczenia kości. Naukowcy twierdzą jednak, że uszkodzenia, które miała ciężarna kobieta, wskazują, że mogła to być mumia chora na raka jamy nosowo-gardłowej (carcinoma nasopharyngis). To rzadki nowotwór złośliwy, który lokalizuje się w nosowej części gardła. W Polsce stwierdza się ok. 150 nowych przypadków rocznie. Po raz pierwszy pisano go w 1901 roku.

Sensacyjne odkrycie archeologów. W Europie odnaleziono najstarszą mumię w historii

Być może jesteśmy właśnie świadkami przełomowego odkrycia. Archeolodzy twierdzą, że odnaleźli dowód na to, że Europejczycy mumifikowali zmarłych nawet 8 tysięcy lat temu. To oznacza, ...
Sensacyjne odkrycie archeologów. W Europie odnaleziono najstarszą mumię w historii
fot. European Journal of Archeology

– Po pierwsze, nietypowe zmiany w obrębie kości nosogardzieli, które zgodnie z opiniami ekspertów zajmujących się badaniem mumii nie są typowe dla procesu mumifikowania – tłumaczy prof. Rafał Stec z Kliniki Onkologii WUM. – Po drugie, opinie radiologów na podstawie tomografii komputerowej wskazujące na możliwość zmian w kościach na tle nowotworowym – dodaje lekarz.

Mumia może być cennym źródłem wiedzy dla współczesnych onkologów

Prof. Stec twierdzi jednak, że na razie jest to podejrzenie, ponieważ do pewnego rozpoznania potrzebne jest badanie histopatologiczne. Naukowcy z planują jeszcze w tym roku pobranie tkanek i wykonanie potrzebnej analizy na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

Próbki ze zmumifikowanej kobiety mają zostać porównane z próbkami nowotworowymi innych mumii egipskich. Te z kolei są przechowywane w bankach tkanek w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Jest to skomplikowany i długotrwały proces, dlatego na dokładną odpowiedź możemy jeszcze trochę poczekać.

Takiej metody się nie spodziewaliśmy! Nowy pomysł na walkę z rakiem

Zaskakujący pomysł na leczenie niektórych nowotworów. Rozbudzić je i unieszkodliwić zanim same się rozwiną.
nowotwór

Niemniej jednak jeżeli odkrycie się potwierdzi, będzie to bardzo cenne źródło w kontekście dzisiejszej onkologii, a sama mumia może przyczynić się do rozwoju współczesnej medycyny. Prof. Stec w rozmowie z PAP wyjaśnia, że być może będziemy w stanie poznać „podpis molekularny” nowotworów i porównać z obecnie występującymi nowotworami. Uczony ma nadzieję, że te badania poszerzą wiedzę o ewolucji nowotworów. Taka wiedza byłaby niezwykle przydatna zarówna w diagnostyce, jak i w leczeniu.

Reklama

Źródło: PAP

Nasz ekspert

Jakub Rybski

Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
Reklama
Reklama
Reklama