Reklama

W tym artykule:

  1. Zaginiony sarkofag Ramzesa II
  2. Co się stało z mumią egipskiego faraona?
  3. Rabunki egipskich trumien
  4. Kim był Ramzes II?
Reklama

Sarkofag faraona Ramzesa II zidentyfikowano po ponownym zbadaniu zdobionej trumny odnalezionej w 2009 roku w starożytnym Abydos w Górnym Egipcie. Odkrycia dokonali wówczas archeolodzy Aymana Damarani i Kevin Cahail. Przez lata nie było jasne, do kogo należała ta trumna, aż do czasu, gdy badań podjął się naukowiec z Uniwersytetu Paryskiego, Frédéric Payraudeau.

Zaginiony sarkofag Ramzesa II

Był to właściwie fragment dawnego sarkofagu. Ukryty został pod podłogą koptyjskiego budynku. Znajdowały się w nim dwie osoby, ale datowanie wykazało, że zostały pochowane w różnym czasie. Naukowcom udało im się jednak zidentyfikować tylko tego ostatniego. To Mencheperre, wielki kapłan XXI dynastii, który sprawował władzę w latach 1045–992 p.n.e.

Był nazywany Boskim Ojcem Pierwszym Prorokiem Amona. To syn wielkiego kapłana Pinodżema I i Duathathor Henuttaui II. Jego żoną została bratanica, Isetemchabit III, córka Psusennesa I. W końcowych latach swego panowania w Tebach przyjął tytuły królewskie, panując jako król Górnego i Dolnego Egiptu, ale w rzeczywistości jego panowanie rozciągało się tylko na obszary Górnego Egiptu.

Jednak pierwszy właściciel sarkofagu wciąż pozostawał tajemnicą. – Wiedzieliśmy, że należał on do bardzo wysokiej rangi osobistości egipskiego Nowego Państwa – podkreślił Payraudeau. Zespół archeologa od kilku lat prowadził poszukiwania, które miały doprowadzić do odpowiedzi. W pewnym momencie badacze natknęli się na rycinę, której nikt wcześniej nie zauważył.

Co się stało z mumią egipskiego faraona?

Znajdowała się na ozdobnym elemencie, który był mocno podniszczony. Naukowcy zidentyfikowali tam owalną inskrypcję, która zawierała imię Ramzesa II. – To odkrycie jest nowym dowodem na to, że w tamtym czasie Dolina Królów była przedmiotem nie tylko grabieży, ale także ponownego wykorzystania obiektów grobowych przez kolejnych władców – napisali badacze w oświadczeniu.

Faraonowie Egiptu. Poznaj władców wielkiej cywilizacji

Wznosili niebosiężne piramidy i wspaniałe świątynie. Podbili dużą część Bliskiego Wschodu i Nubię, czyli dzisiejszy Sudan. Kim byli faraonowie Egiptu - królowie kraju położonego nad N...
Faraonowie Egiptu
Faraonowie Egiptu. Poznaj władców wielkiej cywilizacji, fot. Fadel Dawod / Contributor

Grobowiec Ramzesa znajduje się nieopodal wejścia do Doliny Królów, w jej głównej części, po jej zachodniej stronie. Po śmierci faraona ostatniego rytuału Otwarcia Ust dokonał kapłan Merenptah. Po ceremonii kamienny sarkofag wniesiono do jednej z komór grobowych, którą nazywano Domem Złota. Grobowiec wówczas zapieczętowano.

Rabunki egipskich trumien

Problem polega na tym, że już w początkach XXI dynastii władze Egiptu obawiały się profanacji i rabunków królewskich grobów. To prawdopodobnie Pinodżem I nakazał potajemnie przenieść mumie Ramzesa II i innych faraonów w bezpieczne miejsce. Wtedy po raz pierwszy mumia Ramzesa została poddana zabiegom konserwacyjnym. Ponownie owinięto ją bandażami i nasączono środkami zabezpieczającymi.

Najpierw złożono ją w grobowcu Setiego I, a później, w wyniku dalszych obaw, w tajemnym grobowcu królowej Inhapi. Gdy został odkryty w 1881 roku, wszystkie znajdujące się w niej królewskie mumie zostały przewiezione do Muzeum Egipskiego w Kairze. Jednak losy pierwotnego sarkofagu Ramzesa II pozostawały niejasne.

Kim był Ramzes II?

Ramzes II nazywany był również Wielkim. Był trzecim faraonem z XIX dynastii oraz synem i następcą Setiego I. To jeden z najwybitniejszych i najdłużej żyjących władców starożytnego Egiptu okresu Nowego Państwa. Kontynuował dzieło ojca i dążył do umocnienia i rozbudowy Imperium.

Naukowcy są zgodni, że czasy jego panowania były okresem dobrobytu i stabilizacji w Egipcie. Panował aż ponad 66 lat i uważa się, że zmarł w wieku ponad 91 lat. Miał mieć nawet 100 synów i 50 córek. Był współtwórcą pierwszego w historii traktatu pokojowego, zawartego pomiędzy Egiptem i Hetytami.

Reklama

Źródło: Revue D'Égyptologie.

Nasz ekspert

Jakub Rybski

Dziennikarz, miłośnik kina niezależnego, literatury, ramenu, gier wideo i dobrego rocka. Wcześniej związany z telewizją TVN24 i Canal +. Zawodowo nie boi się podejmować żadnego tematu, prywatnie bardzo zainteresowany polityką. Autor bloga na Instagramie "Mini Podróże".
Reklama
Reklama
Reklama