Reklama

W tym artykule:

  1. Za najnowsze badania odpowiadają naukowcy z Uniwersytetu Rzymskiego
  2. Naukowcom udało się odzyskać DNA dwóch zmarłych osób
  3. Sekwencjonowanie genomu mężczyzny ujawniło, że był etnicznym Włochem
  4. Mężczyzna cierpiał na bardzo rzadką gruźlicę kości
Reklama

W 79 r. n.e. doszło do katastrofalnej erupcji Wezuwiusza. Wybuch wulkanu zniszczył wówczas trzy rzymskie miasta – Pompeje, Herkulanum i Stabie. Zginęło wówczas kilka tysięcy osób. Popiół wulkaniczny całkowicie przykrył budynki i ciała ludzi oraz zwierząt, co pozwoliło zachować znaczną część ruin i szczątek zmarłych. Dzięki temu zniszczone miasta stanowią dziś bardzo cenne źródło wiedzy archeologicznej o średniej wielkości rzymskich miastach.

Za najnowsze badania odpowiadają naukowcy z Uniwersytetu Rzymskiego

Naukowcy od wielu lat próbują dowiedzieć się więcej o ludziach, którzy zamieszkiwali Pompeje. Przed wybuchem wulkanu miasto zamieszkiwało ok. 20 tysięcy osób. Dzisiaj możemy niewątpliwie mówić o przełomie w badaniach nad słynną erupcją.

Znaleziono szczątki „ostatniego uciekiniera” przed erupcją Wezuwiusza w 79 r.

Od najsłynniejszej erupcji Wezuwiusza minęło już prawie 2 tysiące lat. Archeolodzy do dziś odkrywają ślady po katastrofie.
Znaleziono szczątki „ostatniego uciekiniera” przed erupcją Wezuwiusza w 79 r.
fot. Getty Images

Uczeni z Uniwersytetu Rzymskiego po raz pierwszy w historii dokonali sekwencjonowania genomu ofiar Wezuwiusza. Najnowsze badania zostały opublikowane na łamach czasopisma naukowego „Scientific Reports”.

Naukowcom udało się odzyskać DNA dwóch zmarłych osób

Uczeni analizowali szczątki dwóch ofiar wybuchu, które znaleziono w jednym z domów w centrum starożytnego miasta. Pierwsze należały do mężczyzny, który w chwili śmierci miał ok. 35–40 lat i ok. 164 cm wzrostu. Drugie natomiast do kobiety, która umarła w wieku ok. 50 lat i miała ok. 153 cm wzrostu.

Za najnowsze badania odpowiadał archeolog Gabriele Scorrano z Uniwersytetu Rzymskiego. Naukowcom udało się odzyskać DNA z obydwu ciał, ale genom udało się zsekwencjonować jedynie na podstawie materiału genetycznego mężczyzny.

W Europie wciąż są czynne wulkany. Gdzie można je znaleźć i czy mogą okazać się groźne?

Aktywne wulkany na świecie budzą nie lada emocje. Myśląc o wybuchu takiego miejsca, przed oczami pojawiają się katastroficzne wizje z lawą zalewającą miasto. Ale czy faktycznie jest się ...
Czynne wulkany w Europie: ile ich jest i w których krajach można je znaleźć? (fot. Getty Images)
Czynne wulkany w Europie: ile ich jest i w których krajach można je znaleźć? (fot. Getty Images)

Sekwencjonowanie genomu mężczyzny ujawniło, że był etnicznym Włochem

Do sekwencjonowania genomu pobrano DNA z części skalistej kości skroniowej. Uczeni porównali próbkę z materiałem genetycznym ponad 1000 starożytnych ludzi, którzy zamieszkiwali kontynent europejski oraz z informacją genetyczną ponad 400 współczesnych mieszkańców Europy. Badacze potwierdzili, że zmarły mężczyzna był etnicznym Włochem.

Badacze zwrócili uwagę, że jego materiał genetyczny był podobny do DNA mieszkańców dzisiejszych Włoch kontynentalnych. Dalsza analiza wykazała, że niektóre geny były podobne do DNA ludzi, którzy zamieszkiwali Sardynię.

Naukowcy twierdzą, że to sugeruje, że w tamtym okresie Półwysep Apeniński cechował się dużą różnorodnością genetyczną. Uczeni przypominają, że w minionych czasach Rzymianie sprowadzali m.in. niewolników z różnych regionów Europy. Badacze podkreślają jednak, że genom mężczyzny sugeruje, że był on wolnym człowiekiem.

Zeszklone komórki mózgowe znalezione u ofiary erupcji Wezuwiusza

Ponad 9 miesięcy po opisaniu pierwszego znanego w archeologii przypadku, gdy mózg ofiary eksplozji wulkanu zeszklony pod wpływem gwałtownego podgrzania i równie gwałtownego schłodzenia, nauk...
mózg
Pier Paolo Petrone/ Università degli Studi di Napoli Federico II

Mężczyzna cierpiał na bardzo rzadką gruźlicę kości

Naukowców szczególnie zaintrygował jeden szczegół. W DNA mężczyzny zidentyfikowali obecność Mycobacterium tuberculosis, czyli prątka gruźlicy. To gatunek bakterii tlenowej, która powoduje bardzo poważną chorobę zakaźną.

Dokładne badania wykazały, że zmarły chorował na wyjątkowo rzadką gruźlicę kości. Uczeni przeanalizowali jego kręgi. Okazało się, że choroba zaatakowała jego kręgosłup. Uczeni podkreślają jednak, że odkrycie tej dolegliwości nie jest dla nich wielkim zaskoczeniem. Duże miasta i większa gęstość zaludnienia sprzyjały rozprzestrzenianiu się tego rodzaju bakterii.

– Nasze odkrycie stanowi podstawę do dalszych badań nad mieszkańcami starożytnych Pompejów. Być może wkrótce uda nam się dokładnie zrekonstruować życie tego niezwykle interesującego rzymskiego miasta – podsumowują autorzy badań.

Źródło: Scientific Reports.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama