Reklama

Reumatolog z uniwersytetu we Florencji Marco Matucci-Cerinic, historyczka medycyny z tej samej uczelni Donatella Lippi oraz chirurg plastyczny Davide Lazzeri dokonali analizy trzech portretów włoskiego artysty z okresu, gdy miał on około sześćdziesięciu lat. Wyniki swych obserwacji opublikowali na łamach pisma "Journal of the Royal Society of Medicine".

Reklama

Jak zauważyli, na wszystkich tych płótnach widać doskonale, że lewa dłoń Michała Anioła była już wtedy zaatakowana przez chorobę, o czym pisał on sam w liście z 1552 roku, w którym skarżył na bóle podczas pisania.

W przeszłości przypuszczano, że to następstwo dny moczanowej, potocznie zwanej podagrą. Włoscy naukowcy obalają tę hipotezę i przychylają się do opinii, że powodem była artroza. Przemawia za tym fakt, że do końca życia Michał Anioł nie porzucił młotka i dłuta. Pracował jeszcze na sześć dni przed śmiercią, a zmarł w wieku 88 lat, w 1564 roku. Właśnie nieustanna praca i posługiwanie się chorą ręką uchroniły go przed poważniejszymi następstwami tego schorzenia - skonstatowali badacze.

Reklama

Źródło: PAP

Reklama
Reklama
Reklama