8 legendarnych mieczy. Każdy z nich ma swoją mityczną historię. Która z nich jest prawdziwa?
Magiczne miecze towarzyszą nam w baśniach i legendach od setek lat. Walczą mini bohaterowie, kradną je złoczyńcy, są obecne na koronacjach i przebijają serca złych smoków. Są także legendarne miecze, które można zobaczyć na prawdę. Poznajcie ich historie!
Zobacz galerię!
Źródło: Vintage News
Obejrzyjcie kolejny odcinek naszego serialu "Warto spróbować"! Tym razem odkrywamy skarby w zatopionym kamieniołomie.
1 z 8
1. Szczerbiec
Polski słynny miecz koronacyjny, legenda głosi, że Bolesław Chrobry otrzymał go od anioła, a słynna szczerba powstała gdy król uderzył mieczem w Złotą Bramę zamykającą wejście do Kijowa i tym samym na Ruś. Ale to tylko legenda. Prawdziwa szczerba, od której pochodzi nazwa, znajduje się w środku głowni.
Fot. Wikimedia Commons
2 z 8
2. Japoński Kusanagi
Według legendy "miecz w wężu" został odnaleziony w ciele ośmiogłowego gada zabitego przez boga mórz i burzy. To jeden z najważniejszych japońskich regaliów. Symbolizuje fakt, że władza w Japonii pochodzi od bogów.
Legenda mówi, że miecz ukradł w VI wieku pewien mnich, którego statek miał później zatonąć, najprawdopodobniej jednak zdobyli go kapłani Shitno. Ci jednak nei chcą go nikomu pokazywać tak więc także nie wiadomo, czy w ogóle go posiadają.
Fot. Wikimedia Commons
3 z 8
3. Durendal, miecz Rolanda
Przez setki lat legendarny miecz był wpasowany w klif ponad kaplicą Notre Dame we francuskim Rocamadour.
Mnisi utrzymują, że to miecz legendarnego rycerza, który miał ją wbić w klif by ocalić się przed niewiernymi. Od 12 wieku do tej kaplicy ciągną pielgrzymki. W 2011 roku miecz przeniesiono do paryskiego muzeum, gdzie jest elementem ekspozycji. Na zdjęciu rzeźba Rolanda w Metz.
Fot. Wikimedia Commons
4 z 8
4. Przeklęte katany
Muramasa to imię starożytnego mistrza wykonującego miecze w Japonii. Bogowie zauważyli jego geniusz i wpuścili do jego mieczy demony, kórym nigdy nei było dosyć walki i rozlewu krwi. Doprowadzały właścicieli mieczy do szaleństwa a nawet samobójstwa. Dlatego katay Muramasy uchodzą za przeklęte.
Fot. Wikimedia Commons
5 z 8
5. Miecz św. Piotra
Tym mieczem św. Piotr miał odciąć ucho jednemu ze sług kapłanów podczas aresztowania Jezusa w Getsemane tuz przed ukrzyżowaniem. Miecz można zobaczyć w archikatedrze w Poznaniu, choć eksperci uważają, że nie jest to oryginał, tylko średniowieczna kopia.
Fot. Wikimedia Commonshttps://en.wikipedia.org/wiki/Sword_of_Saint_Peter#/media/File:Miecz_%C5%9Bw_Piotra_RB1.JPG
6 z 8
6. Najsłynniejsze ostrze Szkocji
Miecz Williama Wallace'a, jednego z bohaterów narodowych Szkotów (Polacy z pewnością pamiętają jego sportretowanie w filmie Braveheart przez Mela Gibsona). Wedle legend rękojeść miał on obłożyć skórą pokonanych przeciwników.
Fot. Wikimedia Commons
7 z 8
7. Miecz o siedmiu gałęziach
Tajemnicze ostrze odkryto w Japonii. W 1945 roku znaleziono je w świątyni Isonokami. To niezwykle rzadka broń o dodatkowych sześciu ostrzach. Jest w bardzo złym stanie i choć inskrypcje na nim są trudne do odczytania ustalono, że był podarunkiem króla Korei dla japońskiego władcy. Według legend należał niegdyś do królowej szamanów zwanej Jingu.
Fot. Wikimedia Commons
8 z 8
8. Miecz w kamieniu
Chociaż wiemy, ze legendy arturiańskie to raczej mity i podania ludowe, istnieje prawdziwy miecz w kamieniu. Znajduje się w sanktuarium we włoskim Monte Siepi.
Miał rzekomo należeć do świętego Galgano w XII wieku, któremu ukazał się archanioł Gabriel i nakazał porzucić grzeszne nawyki. Galgan miał protestować i powiedzieć, że będzie to trudne tak jak wbicie miecza w kamień. Żeby to udowodnić zamierzył się mieczem na skałę, ale oręż zamiast się złamać wszedł w nią jak w masło i zatopił się w niej na zawsze.
Legenda prawdopodobnie zainspirowała opowieść o Excaliburze