Kamieni kupa? Dla archeologów to skarb! Znalezisko w Szkocji sprzed 4 tysięcy lat
Archeolodzy odkryli na wybrzeżu szkockiej wyspy pozostałości osady sprzed ponad 4000 lat.
Odkrycia dokonano na wyspie Sanday w archipelagu Orkadów, wysp położonych na północ od wybrzeży Szkocji, na granicy Morza Północnego i Oceanu Atlantyckiego.
Czworo archeologów, zmierzających na znane im stanowisko archeologiczne, odkryło przypadkowo na plaży w rejonie półwyspu Tres Ness w południowej części wyspy wystające z piasku pozostałości kamiennych konstrukcji.
Jak się okazało, na nowym stanowisku znajdują się pozostałości prehistorycznej osady, złożonej z 14 zbudowanych z kamieni domostw.
Jak poinformowała prof. Joanna Downes z Uniwersytetu Highlands and Islands w Inverness, osada powstała ponad 4000 lat temu, ale prawdopodobnie w II tysiącleciu p.n.e. została zasypana piaszczystymi wydmami.
Kamienne pozostałości budowli z epoki brązu musiały zostać odsłonięte niedawno, w wyniku porywistych wiatrów i działania fal morskich.
Zdaniem ekspertów rozmiary nowego stanowiska wskazują, że należało ono do największych osad z epoki brązu, jakie dotąd odkryto na szkockich wyspach.
Wśród artefaktów odkrytych na stanowisku wśród pozostałości domostw znalazły się też rozmaite kamienne narzędzia, w tym noże.
Według naukowców szczegółowe prace wykopaliskowe w rejonie odkrytej osady mogą doprowadzić do zdobycia nowych informacji o prehistorycznych mieszkańcach Orkadów.
Najsłynniejszym obiektem w archipelagu Orkadów są doskonale zachowane pozostałości neolitycznej osady Skara Brae na wyspie Mainland, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1999 roku.
Źrodło: PAP
Trwa wyprawa Traveler Adventure Team w Austrii! Nasza ekipa szuka idealnych miejsc na narty. Zobacz, jak im idzie!