Trudno uwierzyć, że przetrwały 80 lat. Nieznane wcześniej kolorowe zdjęcia z II wojny światowej
Kolorowe zdjęcia z czasów II wojny światowej to prawdziwa rzadkość. Dlatego każda zachowana w kolorze fotografia z tego okresu wywołuje ogromne emocje i pozwala, choć na chwilę, poczuć ducha tamtych lat.
W tym artykule:
1 września 1939 roku na trwałe zapisał się na kartach historii. To właśnie tego dnia, z rozkazu Adolfa Hitlera, wojska niemieckie zaatakowały Polskę, rozpoczynając tym samym II wojnę światową. Był to największy konflikt zbrojny w historii ludzkości, który pochłonął życie ponad 60 mln osób, głównie cywilów.
Dziś, po ponad 80 latach od tych tragicznych wydarzeń, niezmiennie oddajemy hołd tym, którzy walczyli o wolną ojczyznę, poprzez uczestniczenie w uroczystościach rocznicowych. A także przekazując kolejnym pokoleniom Polaków jakże ważną wiedzę na temat II wojny światowej.
Zdjęcia z II wojny światowej w kolorze
Kolorowe zdjęcia z II wojny światowej to prawdziwa rzadkość. Do naszych czasów nie zachowało się ich zbyt wiele. Dlatego każda tego typu fotografia wywołuje ogromne emocje nie tylko wśród pasjonatów historii. Tak jak w przypadku zbiorów Imperialnego Muzeum Wojny, które przez dekady były przechowywane w tajnych zakamarkach i dopiero niedawno ujrzały światło dziennie.
Kilka lat temu londyńskie muzeum przygotowało niezwykły album zdjęć z czasów II wojny światowej. Dotąd nieznane szerszej publiczności fotografie wykonane zostały na zlecenie brytyjskiego Ministerstwa Informacji w latach 1942–1945. Co ciekawe, do archiwum placówki trafiły one już w 1949 roku, czyli cztery lata po zakończeniu globalnego konfliktu.
Na zdjęciach uwieczniono m.in. brytyjskich spadochroniarzy, przygotowujących się do próbnego skoku z powszechnie używanego przez aliantów samolotu Dakota. A także mieszkańców holenderskiego Eindhoven, świętujących wyzwolenie miasta.
Udostępnione przez Imperialne Muzeum Wojny w Londynie fotografie pokazujące czasy II wojny światowej w kolorze możecie obejrzeć w naszej galerii (na dole strony).
Dodajmy, że dzięki najnowszym technologiom coraz częściej możemy podziwiać archiwalne zdjęcia z czasów II wojny światowej w kolorze, które dotychczas były dostępne jedynie w czarno-białej wersji. Przy okazji 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego informowaliśmy, że o wyjątkowym projekcie Jacka Jabłońskiego, autora instagramowego profilu Sztuczna Polska.
Twórca, przy pomocy sztucznej inteligencji, odświeżył kilka powstańczych fotografii. Internauci nie przeszli obojętnie obok tego, co zobaczyli. Część z nich zauważyła, że zdjęcia wydają się jeszcze bardziej aktualne, jeśli pod uwagę weźmie obecnie panującą sytuację za naszą wschodnią granicą. Tam od 24 lutego 2022 r. trwa bezprawna inwazja Rosji na Ukrainę.
Westerplatte – symbol polskiego bohaterstwa. Każdy powinien odwiedzić je choć raz
Westerplatte to miejsce, które pamięta niezwykle istotne wydarzenia września 1939. To także pomnik historii, która jest do dziś żywa i ważna dla polskiej tożsamości narodowej. Zwiedzanie ...II wojna światowa w liczbach
- II wojna światowa trwała sześć lat, od 1939 do 1945 roku.
- O której godzinie wybuchła II wojna światowa? Przyjęło się, że największy zbrojny konflikt w historii rozpoczął się nad ranem, dokładnie kwadrans przed godziną 5:00, gdy wojska III Rzeszy wkroczył na terytorium Polski. Niektóre źródła za początek inwazji uznają nie godz. 4:45, a 5:45, powołując się na słowa Adolfa Hitlera wypowiedziane przed deputowanymi do Reichstagu. – Dziś w nocy Polska po raz pierwszy na naszym terytorium kazała strzelać do nas swym regularnym żołnierzom. Od godziny 5.45 odpowiada się im strzałami, a od tej chwili na bombę odpowie się bombą – oświadczył Führer.
- 17 września 1939 r. Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę, stając się sojusznikiem III Rzeszy.
- Za datę zakończenia II wojny światowej przyjmuje się 8 maja 1945 r., kiedy Niemcy ogłosiły kapitulację.
- Warszawa – na tle innych polskich i europejskich miast – poniosła największe straty. Stolica Polski została zniszczona w ponad 80%.
- W II wojnie światowej udział wzięło, według różnych danych, od 50 do 60 państw.
- Węgierski żołnierz András Toma uznany jest za ostatniego jeńca II wojny światowej. Mężczyzna wrócił do domu po 55 latach od momentu zakończenia globalnego konfliktu. Przez ponad pięć dekad przebywał w rosyjskim szpitalu psychiatrycznym.
Źródło: iwm.org.uk.
1 z 15
Kolorowe zdjęcia z czasów II wojny światowej
Porucznik Vernon R. Richards z 361. Grupy Myśliwskiej na swoim P-51D Mustangu nazywanym „Tika IV” podczas misji eskortowania bombowców w 1944 r.
2 z 15
Kolorowe zdjęcia z czasów II wojny światowej
Członkinie Pomocniczych Sił Powietrznych Kobiet (WAAF) przygotowujące spadochrony do użytku przez brytyjskie siły powietrzno-desantowe podczas inwazji na Europę, maj 1944 r.
3 z 15
Kolorowe zdjęcia z czasów II wojny światowej
„Obserwator” Pomocniczej Służby Terytorialnej (ATS) na stanowisku 3,7-calowego działa przeciwlotniczego, grudzień 1942 r.
4 z 15
Kolorowe zdjęcia z czasów II wojny światowej
Załoga z 16./5. Ułanów 6. Dywizji Pancernej czyści lufę działa czołgu Crusader w El Aroussa w Tunezji, maj 1943.
5 z 15
Kolorowe zdjęcia z czasów II wojny światowej
Powstające w zakładzie montażowym Avro w Woodford niedaleko Manchesteru bombowce Lancaster, 1943 r.
6 z 15
Kolorowe zdjęcia z czasów II wojny światowej
Załoga działa 5,5-calowego z 75. Pułku Średniego (Shropshire Yeomanry) Królewskiej Artylerii podczas akcji we Włoszech, wrzesień 1943 r.
7 z 15
Kolorowe zdjęcia z czasów II wojny światowej
Pielęgniarki i rekonwalescencja załogi lotniczej w szpitalu Królewskich Sił Powietrznych Księżniczki Marii w Halton w Buckinghamshire, sierpień 1943 r.
8 z 15
Kolorowe zdjęcia z czasów II wojny światowej
Generał Dwight D. Eisenhower i jego wyżsi dowódcy w Naczelnym Dowództwie Sojuszników w Londynie, luty 1944 r.
9 z 15
Kolorowe zdjęcia z czasów II wojny światowej
Szeregowy Alfred Campin z 6. batalionu lekkiej piechoty z Durham podczas szkolenia w Wielkiej Brytanii, marzec 1944 r.
10 z 15
Kolorowe zdjęcia z czasów II wojny światowej
Brytyjscy spadochroniarze przygotowują się do próbnego skoku z RAF Dakota stacjonującego w Down Ampney w Wiltshire, 22 kwietnia 1944 r.
11 z 15
Kolorowe zdjęcia z czasów II wojny światowej
Strażnik ds. środków ostrożności przed nalotami (ARP) sprawdza uszkodzone budynki w Holborn w Londynie.
12 z 15
Kolorowe zdjęcia z czasów II wojny światowej
Najlepszy pilot myśliwca RAF-u, dowódca skrzydła James „Johnnie” Johnson ze swoim Spitfirem i labradorem „Sally” na lądowisku Bazenville w Normandii, lipiec 1944 r.
13 z 15
Kolorowe zdjęcia z czasów II wojny światowej
Holenderscy cywile tańczą na ulicach po wyzwoleniu Eindhoven przez siły alianckie, wrzesień 1944 r.
14 z 15
Kolorowe zdjęcia z czasów II wojny światowej
Feldmarszałek Sir Bernard Montgomery wyjaśnia strategię aliantów królowi Jerzemu VI w swojej karawanie dowodzenia w Holandii, październik 1944 r.
15 z 15
Kolorowe zdjęcia z czasów II wojny światowej
Brytyjscy żołnierze podziwiają Kariatydy na Akropolu podczas zwiedzania Aten, październik 1944 r.