Czy cierpisz na częste koszmary senne? To może być wczesny objaw choroby Parkinsona
Najnowsze badania wykazały, że częste koszmary senne mogą być jednym z pierwszych objawów choroby Parkinsona.
W tym artykule:
- Częste koszmary senne a parkinson
- Dalszy etap badań ma potwierdzić, dlaczego wzrasta częstotliwość koszmarów
- Czym jest choroba Parkinsona?
Już od dawna wiadomo, że przyczyną koszmarów mogą być np. stres lub problemy emocjonalne. Kilka lat temu naukowcy z Uniwersytetu w Warwick stwierdzili, że dziecko, które często przeżywa lęki nocne może być narażone na choroby psychiczne w przyszłości. Do tej pory jednak żadne badania nie wiązały koszmarów z chorobą Parkinsona.
Częste koszmary senne a parkinson
Naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu w Birmingham analizowali dane o stanie zdrowia 3818 mężczyzn w starszym wieku. Informacje o badanych zebrano w ciągu dwunastoletnich badań. Okazało się, że ci mężczyźni, którzy cierpieli na częste koszmary senne, mieli dwa razy większą szansę na zachorowanie na Parkinsona. Uczeni zaobserwowali, że pierwsze symptomy choroby pojawiały się już po pięciu latach, odkąd koszmary zaczęły się nasilać.
Choroba Parkinsona może mieć źródło w wyrostku robaczkowym
Najnowsze badanie wskazało na bardzo ciekawe połączenie u około 1,7 miliona osób między wyrostkiem robaczkowym i chorobą Parkinsona.Prof. Abidemi Otaiku, neurolog z Uniwersytetu w Birmingham, który jest głównym autorem najnowszego badania, twierdzi, że wczesna diagnoza Parkinsona to jeden z ważniejszych aspektów leczenia choroby. Uczony zwraca jednak uwagę na to, że aby móc dokładnie wskazać korelacje między koszmarami a Parkinsonem, potrzebne są dalsze badania, które są niezwykle kosztowne i czasochłonne.
Otaiku twierdzi jednak, że dla osób starszych częste koszmary powinny stać się sygnałem ostrzegawczym. – To znak, że należy skonsultować się z lekarzem i sprawdzić swój stan zdrowia – tłumaczy uczony.
Dalszy etap badań ma potwierdzić, dlaczego wzrasta częstotliwość koszmarów
Co ciekawe, nawet ok. 25% chorych na parkinsona przyznaje, że częstotliwość złych snów i lęków nocnych wzrasta po diagnozie. Niektórzy uważają nawet, że koszmary pojawiają się wiele lat wcześniej. Badania, które przeprowadzono wiele lat wcześniej, wykazały, że chorym cztery razy częściej śnią się koszmary niż osobom zdrowym. Co więcej, są one dużo bardziej agresywne i intensywne.
Smog uszkadza mózg jak choroba Alzheimera. Potwierdzają naukowcy z Meksyku
Badania z Meksyku pokazują negatywny wpływ smogu na mózg dzieci i młodych dorosłych. Uszkodzenia przypominają te wywołane chorobą neuronu ruchowego (ALS/NMD), Alzheimera albo Parkinsona.Do tej pory lekarze nie byli pewni, czy są to konsekwencje obumierania neuronów związanych z parkinsonem, czy pierwsze objawy choroby. Prof. Otaiku ma nadzieję, że jego badania pozwolą rozwiązać tę zagadkę. Gdyby miał rację, moglibyśmy mówić o dużym przełomie w walce z tym groźnym schorzeniem.
Czym jest choroba Parkinsona?
Choroba Parkinsona jest to postępujący proces zmian zwyrodnieniowych komórek nerwowych, które prowadzą do obumierania neuronów. Dochodzi do zaniku komórek dopaminergicznych, które znajdują się w mózgu. Powoduje to charakterystyczne drżenie spoczynkowe, zaburzenia poruszania się, postawy, sztywność mięśni i ogólne spowolnienie ruchowe. Niestety, gdy po raz pierwszy lekarze stwierdzają chorobę u pacjentów, zmiany w mózgu już zazwyczaj na poziomie co najmniej 60%.
Nie uwierzysz do czego mogą nam się przydać. Dlaczego naukowcy stworzyli minimózgi?
Hodowle komórkowe w postaci minimózgów z przeprogramowanych komórek ludzkiej skóry, które działają prawidłowo nawet po rozmrożeniu, mogą przydać się przy badaniu choroby Parkinsona, au...Na chorobę Parkinsona cierpi ok. 1% populacji ludzi, zazwyczaj w wieku od 40 do 60 lat. Niestety, jej przyczyny wciąż są nadal mało znane. Eksperci twierdzą, że dużą rolę w rozwoju choroby odgrywają czynniki środowiskowe. Właśnie dlatego wszelkie badania, które pozwalają zdiagnozować chorobę na wczesnym etapie, mogą być niezwykle cenne dla pacjentów.
Źródło: EClinicalMedicine.