Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. Kim byli Alemanowie?
  2. Odkrycie alemańskiego pochówku z IV wieku na południu Niemiec
  3. Zwyczaje grobowe Alemanów

Alemanowie, zwani także Alamanami to germańskie plemię, które od III wieku n.e. rozpoczęło najazdy na zachodnie prowincje cesarstwa rzymskiego. Ich nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa „Alamanni”, które oznacza „wszyscy ludzie” lub „zjednoczony lud”. Byli częścią większej grupy germańskich plemion, które wędrowały przez Europę w okresie tzw. wędrówki ludów.

Kim byli Alemanowie?

W 213 roku n.e. doszło do jednego z najbardziej spektakularnych konfliktów Alemanów z cesarstwem. Zakończył się porażką Germanów. Wojska Rzymian do zwycięstwa prowadził wówczas cesarz Karakalla. Alemanowie regularnie podejmowali próby przekraczania granic rzymskich. Często najeżdżali także Galię i północne Włochy.

Jednak jednym z najważniejszych momentów w historii ich konfliktów z Rzymem była bitwa pod Argentorate, czyli dzisiejszym Strasburgiem. W 357 roku n.e. cesarz rzymski Julian Apostata odniósł zwycięstwo nad Alemanami. Pomimo wielu dotkliwych porażek, Alemanom udało się utrzymać swoje terytoria. Kontynuowali swoje najazdy aż do upadku cesarstwa rzymskiego w 476 roku.

Odkrycie alemańskiego pochówku z IV wieku na południu Niemiec

Niemieccy archeolodzy prowadzili ostatnio wykopaliska ratunkowe w centrum miejscowości Gerstetten, która znajduje się w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia na południu kraju. W trakcie prac naukowcom udało się odnaleźć alemański grób komorowy. To odkrycie rzadkie, ponieważ niewiele jest znanych przykładów tego rodzaju grobów należących do tego germańskiego plemienia.

– Podczas tegorocznego sezonu wykopaliskowego udało nam się odnaleźć wczesny grób Alamanów. Badania były prowadzone w centrum wioski, która była zamieszkana od późnej starożytności – czytamy w oświadczeniu niemieckich badaczy. Archeolodzy zidentyfikowali szczątki człowieka, którego pochowano w tym grobie.

Okazało się, że był to 60-letni mężczyzna, który został pochowany w tym miejscu w pierwszej połowie IV wieku. – Został pogrzebany w drewnianej komorze, a sam grób miał bardzo złożoną konstrukcję. Był charakterystyczny dla tego okresu – twierdzą uczeni. Wewnątrz pochówku zachowały się również naczynia ceramiczne, a także szklane oraz niewielki grzebień.

– Wysokiej jakości szklany kubek jest podobny do tych, które popularne były w pobliskim późnorzymskim forcie Guntia (dzisiejszy Günzbug). Pozostałe dodatki wykazują wyraźne podobieństwa do znalezisk z obszaru środkowej Łaby i Saale – wyjaśniają naukowcy.

Zwyczaje grobowe Alemanów

– W Badenii-Wirtembergii jest bardzo niewiele wczesnych grobów alemańskich. Zwykle są to małe grupy grobów, liczące od pięciu do dwunastu pochówków. Nie można wykluczyć, że w rejonie przylegającym od południa wyjdą na światło dzienne kolejne grobowce. Teren ten nie został jeszcze w pełni zbadany – tłumaczą w oświadczeniu odkrywcy.

Wszystkie znaleziska zostały przewiezione do konserwatora w Esslingen. Dary grobowe zostały już odrestaurowane. Kości mężczyzny wciąż są w trakcie analiz. – Z jednego z żeber mężczyzny pobrano już próbki do datowania radiowęglowego i przesłano bezpośrednio z wykopalisk do laboratorium w Mannheim. Wynik potwierdza datowanie typologiczne nagrobków. Mężczyzna musiał umrzeć między 263 a 342 rokiem naszej ery – poinformowali niemieccy archeolodzy.

Zwyczaje grobowe Alemanów były zróżnicowane i różniły się w zależności od regionu, który zamieszkiwali. Rytuały pogrzebowe pierwotnie nawiązywały do wierzeń pogańskich, ale z czasem wpływ na nie miały tradycje rzymskie, a później chrześcijańskie. Dominowały dwa główne typy pochówków: ciałopalne oraz szkieletowe. Zmarłych najczęściej chowano w pozycji na plecach, w drewnianych trumnach lub bezpośrednio w ziemi.

Groby Alemanów, szczególnie tych z wyższych warstw społecznych, były bogato wyposażone. Artefakty często symbolizowały status zmarłego i miały mu towarzyszyć w życiu po śmierci. W grobach mężczyzn często można było znaleźć broń i przedmioty osobiste, a w grobach kobiet biżuterię i inne ozdoby.

Reklama

Źródło: Arkeonews.

Reklama
Reklama
Reklama