Archeolodzy znaleźli ruiny egipskich koszar. W środku był miecz z inskrypcją wybitnego faraona
W Egipcie odkryto pozostałości koszar sprzed 3200 lat. Wśród ruin badacze oprócz szeregu artefaktów odnaleźli miecz z napisem „Ramzes II”.
Spis treści:
Egipscy archeolodzy prowadzą w tym roku wykopaliska w Hausz Isa, mieście znajdującym się w muhafazie Al-Buhajra, na północy Egiptu. W oświadczeniu opublikowanym w internecie badacze poinformowali o odkryciu pokaźnej konstrukcji wykonanej z cegły suszonej. Prawdopodobnie to budowla przeznaczona dla egipskiego wojska w czasach starożytnych.
Odnaleziono starożytne egipskie koszary
Naukowcy uważają, że na terenie koszar najprawdopodobniej znajdował się magazyn broni, a także składowisko żywności i innych produktów, w tym zboża. Odnaleziono również miejsca, w których znajdowały się piece. Budynek pochodzi z czasów Nowego Państwa i archeolodzy uważają, że ma co najmniej 3200 lat. Wśród ruin odnaleziono wiele starożytnych artefaktów, m.in. elementy uzbrojenia, a także narzędzia i osobiste przedmioty żołnierzy.
Szczególnie jeden artefakt zadziwił archeologów. Był to miecz wykonany z brązu, na którym znajdowało się wyryte imię faraona Ramzesa II. Broń znajdowała się w niewielkim pomieszczeniu, niedaleko obszaru, gdzie mogło znajdować się wejście. Bardzo możliwe, że pokój ten był swego rodzaju wartownią.
– Było to miejsce, przez które mógł wedrzeć się wróg. Oznacza to, że miecz ten był przeznaczony do walki, a nie był bronią ceremonialną – powiedział Ahmed El Kharadly, archeolog, który kierował wykopaliskami. Badacz twierdzi, że miecz z brązu prawdopodobnie został podarowany wysoko postawionemu oficerowi, który pełnił służbę w koszarach. – Mogła być to nagroda królewska za specjalne zasługi – twierdzi Ahmed.
Kim był Ramzes II?
Co więcej, badacze na terenie wojskowej budowli znaleźli również dwa bloki z wapienia. Na jednym z nich również znajdowała się inskrypcja z hieroglifami, która zawierała imię Ramzesa II. Na drugiej płycie znajdowało się imię pewnego egipskiego urzędnika, być może bliskiego współpracownika faraona.
Ramzes II był jednym z najpotężniejszych i najwybitniejszych faraonów starożytnego Egiptu. Jego rządy przypadają na lata 1279–1213 p.n.e. Należał do XIX dynastii. Był uważany za symbol potęgi i chwały swojego kraju. Znany był m.in. ze swoich osiągnięć na polu walki. Prowadził skuteczne i często zwycięskie wojny z Hetytami, którzy byli wówczas potęgą na Bliskim Wschodzie. Konflikt ten ostatecznie zakończył się jednak zawarciem pokoju, który został przypieczętowany traktatem pokojowym – jednym z najstarszych znanych w dziejach.
Strategia wojskowa starożytnego Egiptu
Autorzy odkrycia twierdzą, że odkrycie koszar rzuca nowe światło na zrozumienie strategii militarnej starożytnych Egipcjan. Umieszczono je bowiem wzdłuż drogi wojskowej w północno-zachodniej delcie Nilu. Lokalizacja ta była więc dogodna dla wojowników w starciach z nieprzyjacielem, który wkraczał na ich terytorium.
– To odkrycie o bardzo dużym znaczeniu. Podkreśla historyczne i archeologiczne znaczenie Al-Aqba’in. Stanowisko to było jednym z ważniejszych wojskowych punktów starożytnego Egiptu. Region ten był szczególnie ważny dla obronności kraju. Armia egipska miała tam za zadanie chronić północno-zachodnie granice Egiptu przed atakami plemion libijskich i Ludów Morza – podkreśla dr Mohamed Ismail Khaled, Sekretarz Generalny Najwyższej Rady Starożytności.
– To odkrycie pozwala nam zrozumieć również logistykę egipskiej armii za Ramzesa II – powiedział Live Science Peter Brand, historyk z Uniwersytetu w Memphis w Tennessee. – Inne obiekty wojskowe zbudowane przez Ramzesa II, takie jak forty, zostały znalezione w północno-zachodnim Egipcie. Jednak nie są tak dobrze zachowane, jak te koszary – dodaje.
Brand wyjaśnił, że obecność tak dużej ilości broni może wskazywać, iż była to nie tylko bardzo dobrze broniona lokalizacja, ale także miejsce, w którym ta broń mogła powstawać. Znaleziska w koszarach pokazują także codzienne życie ich mieszkańców. Natrafiono tam m.in. na koraliki z kości słoniowej, narzędzia myśliwskie, a nawet przedmioty do higieny osobistej czy amulety.
Źródło: LiveScience.