Zdjęcia roku 2022 National Geographic. Zobacz, jak wyglądał świat
Ponad 132 fotografów, 60 krajów i miliony zdjęć. Kolejny rok dobiega końca, dlatego czas podsumować ostatnie 12 miesięcy. Nie wszystko da się jednak opisać, niektóre rzeczy trzeba zobaczyć. Oto najlepsze zdjęcia National Geographic 2022 roku.
Koniec roku to zawsze czas podsumowań i refleksji. W ciągu ostatnich 12 miesięcy wydarzyło się bardzo dużo. Początek 2022 r. zostanie szczególnie zapamiętany w historii. W lutym doszło do ataku Rosji na Ukrainę, a wojna w tym kraju wciąż trwa. Ukraińscy żołnierze nieustannie walczą na froncie, broniąc swoich miast. Giną niewinni. Infrastruktura jest niszczona, miliony uchodźców uciekło ze swojego kraju. Ukraina nie powiedziała jednak ostatniego słowa.
Rok 2022 to również rok przełomowych odkryć naukowych i archeologicznych oraz eksploracji Kosmosu. W marcu odnaleziono wrak słynnego statku Endurance, który zatonął 107 lat temu. 44-metrowa barkentyna Endurance irlandzkiego odkrywcy sir Ernesta Shackletona zatonęła w 1915 roku i przez lata pozostawała zaginiona w czeluściach mroźnego Morza Weddella.
"Staram się, aby moje zdjęcia nie były tylko ładnym obrazkiem". Wywiad z Marcinem Dobasem
Myślę, że jako fotografowie przyrody powinniśmy pokazywać wszelkie istotne problemy tak, aby zwiększać świadomość w społeczeństwie. Staram się, aby moje zdjęcia nie tylko były ładny...Po wielu perturbacjach w listopadzie tego roku ludzkość zrobiła pierwszy krok w kierunku nie tylko powrotu na Księżyc, ale również stworzenia bramy w odległy kosmos. Rozpoczęła się Misja Artemis 1, która w przyszłości ma ponownie wysłać ludzi na Srebrny Glob. Misja zakończyła się sukcesem, a to oznacza, że już wkrótce cały świat będzie mógł – tak jak w 1969 roku – obserwować lądowanie człowieka na naszym naturalnym satelicie.
Co przyniosą kolejne lata? Tego nie wie nikt. Spójrzmy więc na to, co się wydarzyło i wyciągnijmy wnioski na przyszłość. Oto najlepsze zdjęcia 2022 roku fotografów National Geographic. Zobacz, jak wyglądał świat, w którym żyjemy wszyscy.
1 z 15
Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania
19 września na wyspie La Palma wybuchł wulkan Cumbre Vieja. Rozpoczęła się wówczas niszczycielska erupcja wulkanu, która trwała przez trzy miesiące, niszcząc drogi, budynki oraz ziemię uprawną.
2 z 15
Wyspy Kanaryjskie, Hiszpania
Armando Salazar, specjalista ds. sytuacji kryzysowych w hiszpańskiej armii, idzie po niezwykle gorących skałach, a na widłach niesie kawałek żarzącej się lawy. Salazar zbiera zbierał próbki podczas erupcji wulkanu Cumbre Vieja na La Palmie.
3 z 15
Przemyśl, Polska
Oksana Hapbarova, 18 lat (z lewej) i jej matka (również Oksana), 39 lat. Kobiety przeczekały rosyjskie ataki w kijowskim schronie przeciwbombowym. – Przez sześć dni nie mogłam spać, bo bałam się, że nigdy się nie obudzę – mówi młodsza Hapbarova.
4 z 15
Morze Weddella
Ernest Shackleton wraz ze swoją załogą w 1915 roku przeżyli katastrofę Endurance. 107 lat temu lód zmiażdżył ich statek u wybrzeży Antarktydy. Barkentyna została odkryta w marcu 2022 roku przez ekspedycję Endurance22. Wrak znajdował się ponad 3000 metrów pod wodą.
5 z 15
Rzeka Wachsz, Tadżykistan
63-letnia Ranobi Islomova z Farkhor w Tadżykistanie leży z tyłu samochodu, czekając na powrót do domu po operacji. Za oknem znajduje się Zapora Nurecka, druga co do wysokości zapora wodna na świecie, mierząca 304 m.
6 z 15
Giumri, Armenia
Parkev Kazarian, etniczny Ormianin urodzony w Azerbejdżanie, żyje w Armenii od 1989 roku z powodu konfliktu między tymi dwoma krajami. – Chciałam uchwycić jego samotność i odosobnienie — mówi Effendi. – To tak, jakby był uwięziony w kapsule czasu –
7 z 15
Giumri, Armenia
Effendi nie zrobiła zdjęcia Satyrus effendi, rzadkiego motyla, którego nazwa pochodzi od jej ojca – azerskiego entomologa Rustama Effendiego – na wolności. Sfotografowała zachowany okaz, wykonany przez taksydermistę Parkeva Kazariana.
8 z 15
Prisztina, Kosowo
Muzyk przygotowuje się do inauguracyjnego występu kosowskiej opery w Pałacu Młodzieży i Sportu. W Kosowie mieszka prawie 1,8 mln mieszkańców. To jedna z najmłodszych populacji w Europie. Ponad połowa obywateli jest poniżej 30 roku życia.
9 z 15
Mount Everest
10 z 15
Kennedy Space Center, Floryda
Rozpoczęła się misja NASA Artemis 1. To nowy plan powrotu ludzi na Księżyc. Podczas pierwszej podróży „Moonikin” zasiada z załogą dwóch pozostałych manekinów w kapsule Oriona, aby zmierzyć warunki lotu oraz przetestować skafander ratunkowy dla przyszłych misji załogowych.
11 z 15
Kennedy Space Center, Floryda
Spowita mgłą ciężka rakieta nośna SLS, filar programu Artemis I, unosi się nad kompleksem startowym 39B. Misja Artemis zakłada wylądowanie pierwszej kobiety i pierwszej czarnoskórej osoby na Księżycu, a następnie stworzenie na Srebrnym Globie bramy w odległy kosmos.
12 z 15
Hunza, Pakistan
13 z 15
Cieśnina Lancastera, Kanada
Statek Polar Sun przekracza ujście cieśniny Lancastera. Ta ekspedycja organizowana przez National Geographic ma na celu odkrycie, co stało się z marynarzami brytyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej (Royal Navy), którzy podjęli nieudaną próbę pokonania Przejścia Północno-Zachodniego w 1845 roku.
14 z 15
Caracas, Wenezuela
Pięć Ar ararauna czeka na dachu, aż mieszkańcy przyjdą je nakarmić. Ptaki te pochodzą z lasów tropikalnych i sawann Ameryki Południowej. W ciągu ostatnich kilku lat ich populacja w stolicy Wenezueli znacznie wzrosła z powodu handlu zwierzętami domowymi.
15 z 15
Waszyngton, Stany Zjednoczone
Długa ekspozycja aparatu rozmywa tłum turystów, którzy znajdują się we wnętrzu Mauzoleum Lincolna w Waszyngtonie. Pomnik, który rocznie odwiedza miliony osób, obchodził w tym roku setną rocznicę powstania.