Zdjęcia z konkursu „Wildlife Photographer of the Year" poruszają. Wśród nagrodzonych Polak
Zwycięskie zdjęcia dzikiej przyrody z corocznego konkursu podkreślają znaczenie ochrony środowisk naturalnych. Wśród nich znalazła się praca polskiego fotografa. Wybrał poruszający temat.
- Allie Yang
Oto zdjęcia dzikiej przyrody od najlepszych fotografów z całego świata. Ich prace są prezentowane w konkursie Wildlife Photographer of the Year. Organizuje je brytyjskie Muzeum Historii Naturalnej. Wśród wyróżnionych kadrów znalazły się takie chwile jak czułości matki z dzieckiem czy bitwa drapieżników z ofiarą w lodowatej wodzie.
Niezależnie od tego, czy chodzi o uchwycenie dzikiej przyrody potrzebującej naszej pomocy, czy o otwarcie oczu na wpływ rozwoju człowieka, fotografie wysyłane na ten konkurs mają na celu promować troskę o naszą planetę, rozwijać badania naukowe i szerzyć świadomość na temat niszczenia środowiska.
W tym roku kilku fotografów National Geographic zostało uhonorowanych za prace ukazujące kruchą pozycję zwierząt w świecie zmienianym przez człowieka. W galerii poniżej możesz zobaczyć nasze ulubione zdjęcia z tegorocznego konkursu, a pełną listę zwycięzców znajdziesz TUTAJ.
1 z 13
Wildlife Photographer of the Year
Badacz National Geographic, Bertie Gregory, uchwycigrupę orek specjalizujących podczas polowania na foki. Szarżując w stronę kry lodu, tworzą falę, która zmywa fokę do wody. Wraz ze wzrostem temperatur topniejące pokrywy lodowe i foki spędzają więcej czasu na lądzie, zjawisko „mycia falowego” może zniknąć.
2 z 13
Wildlife Photographer of the Year
Max Waugh uchwycił tegobizona idącego po śniegu w Parku Narodowym Yellowstone. Bizony wędrowały niegdyś po Ameryce Północnej, a na początku XIX wieku ich populacja wynosiła od 50 do 60 milionów, a pod koniec stulecia niecałe tysiąc. Dziś ich liczba powoli rośnie dzięki starannym wysiłkom ochronnym.
3 z 13
Wildlife Photographer of the Year
Grzyby parasolowe, takie jak ten na górze Olimp w Grecji, uwalniają miliardy zarodników spod kapeluszy. Zarodniki przemieszczają się w powietrzu, a niektóre wylądują tam, gdzie jest wilgoć i pożywienie, umożliwiając im rozwój sieci pod dnem lasu. Fotograf Agorastos Papatsanis starannie wykonał to zdjęcie w deszczu, co pomaga podkreślić na nim zarodniki.
4 z 13
Wildlife Photographer of the Year
Isaac Szabo sfotografował różne gatunki zebrane w pobliżu gniazda klenia rzecznego w słodkowodnym strumieniu w Whitetop Laurel Creek w Wirginii. Podczas tarła wiosennego samce kleni rzecznych czasami przenoszą skały i kamyki na wysokość nawet 10 metrów, tworząc kopiec, w którym można chronić jaja przed prądami i drapieżnikami. Inne gatunki również korzystają z gniazd, aby chronić swoje jaja.
5 z 13
Wildlife Photographer of the Year
Hadrienowi Lalagüe zajęło sześć miesięcy zrobienie idealnego zdjęcia siwoskrzydłych ptaków trębaczy obserwujących przemykającego w pobliżu boa dusiciela. W lesie deszczowym otaczającym Centrum Kosmiczne w Gujanie Francuskiej trębacze spędzają większość czasu na żerowaniu w poszyciu lasu, jedząc dojrzałe owoce, owady i czasami małe węże. Jednak ten boa dusiciel mógł zjeść je.
6 z 13
Wildlife Photographer of the Year
Na tym zdjęciu meksykański fotograf Fernando Constantino Martínez Belmar pokazuje, jak nowa trasa kolei niszczy naturalny krajobraz w Paamul w stanie Quintana Roo. Kolej przyniesie korzyści gospodarcze południowo-wschodniemu Meksykowi, ale spowoduje także fragmentację ekosystemów, zagraża chronionym rezerwatom i stanowiskom archeologicznym oraz wpływa na ludność tubylczą, niszcząc jej ziemie.
7 z 13
Wildlife Photographer of the Year
Wishnu Gopal uchwycił tapira nizinnego ostrożnie wychodzącego z lasu deszczowego w pobliżu Tapiraí w São Paulo w Brazylii. Tapiry nizinne żyją w lasach składających się z owoców i innej roślinności oraz utrzymują populacje roślin w zdrowiu, rozsiewając nasiona poprzez odchody. Temu ważnemu powiązaniu zagraża między innymi utrata siedlisk i nielegalne polowania.
8 z 13
Wildlife Photographer of the Year
Biolog morski i badacz National Geographic Laurent Ballesta wykonał to zdjęcie kraba podkowiastego w wodach wyspy Pangatalan na Filipinach, gdzie jest on chroniony. Gatunek przetrwał ponad 100 milionów lat, ale obecnie jest zagrożony, po części dlatego, że jego krew odgrywa kluczową rolę w opracowywaniu szczepionek. Trzy małe rybki podążają za krabem, aby zobaczyć, czy wykopie coś do jedzenia.
9 z 13
Wildlife Photographer of the Year
Amit Eshel uchwycił dramatyczne starcie dwóch koziorożców nubijskich na pustyni Zin w Izraelu. Bitwa trwała około 15 minut, zanim jeden z nich się poddał i obaj rozstali się bez poważnych obrażeń. Przed sezonem godowym samce walczą, unosząc się na tylnych łapach i uderzając o siebie głowami, czasami łamiąc sobie rogi w wyniku zderzenia.
10 z 13
Wildlife Photographer of the Year
Mike Korostelev od dwóch lat odwiedza hipopotamy w jeziorze w pobliżu zatoki Kosi w Republice Południowej Afryki. Aby wykonać to zdjęcie z bezpiecznej odległości, spędził pod wodą zaledwie 20 sekund, nie budząc przy tym matki i jej dwóch potomków. Hipopotamy rodzą jedno dziecko co dwa do trzech lat. Ich wolno rosnąca populacja jest szczególnie narażona na degradację siedlisk, suszę i nielegalne polowania na mięso i kość słoniową.
11 z 13
Wildlife Photographer of the Year
Piotr Naskrecki sfotografował grupę sumów afrykańskich żerujących na koźle, który zdechł po utknięciu w błocie. To pokazuje cykl życia w Parku Narodowym Gorongosa w Mozambiku. Sumy te są wszystkożerne i dzięki narządowi oddychającemu powietrzem w skrzelach mogą przetrwać kilka dni bez wody. Jeśli w końcu zginą w oczekiwaniu na powrót deszczu, stają się pożywieniem dla innych gatunków.
12 z 13
Wildlife Photographer of the Year
Steven Johnson pokazuje jaja salamandry plamistej na mchu torfowca w wiosennym akwesenie w pobliżu Parku Narodowego Shenandoah. Takie płytkie baseny sezonowe są idealnymi wylęgarniami płazów, ponieważ są wolne drapieżników, takich jak ryby. Na te siedliska mają jednak wpływ zmiany środowiska. Mniej przewidywalne wiosenne deszcze powodują wysychanie basenów, zanim młode salamandry mogą w pełni się rozwinąć i żyć na lądzie.
13 z 13
Wildlife Photographer of the Year
Ciemność jest niezbędna świetlikom do znalezienia partnera, co czyni je szczególnie podatnymi na zanieczyszczenie światłem. Szacuje się, że 83 procent ludzi żyje pod zanieczyszczonym światłem niebem. Sriram Murali przedstawia las oświetlony świetlikami w Rezerwacie Tygrysów Anamalai w Indiach.