Rusza National Geographic Digital Workshop! Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty dla fotografów
Chcesz poznać tajniki sztuki robienia rewelacyjnych zdjęć? Weź udział w National Geographic Digital Workshop! Pierwsze warsztaty online już 20 września.
- redakcja
W tym artykule:
- Panel 1: dzika przyroda i krajobraz
- Panel 2: podróż i ludzie
- Panel 3: fotoreportaż i storytelling
- Panel 4: miejsca i wydarzenia
Fotografia zawsze była bardzo ważna dla National Geographic. Nie tylko pokazujemy zdjęcia najlepszych fotografów z Polski i ze świata. Chcemy też pomóc tym, którzy doskonalą swój warsztat. Z myślą o nich zorganizowaliśmy National Geographic Digital Workshop.
To spotkania z najlepszymi polskimi fotografami. W ich trakcie poznacie kulisy pracy, niepublikowane historie i wskazówki techniczne. Dowiecie się, jak na pracę fotografa wpływają różnice kulturowe i środowisko.
Warsztaty w ramach National Geographic Digital Workshop odbywać się będą online. Bilety można kupić w serwisie Eventory.
Spotkania poprowadzi Iwona El Tanbouli-Jabłońska, dyrektorka artystyczna „National Geographic Polska”, fotografka i współwłaścicielka studia fotograficzno-filmowego F11 STUDIO. Wielokrotnie zdobywała nagrody na konkursach fotograficznych (ostatnio na Grand Press Photo 2022) i była nagradzana przez National Geographic Society za najlepsze layouty.
Panel 1: dzika przyroda i krajobraz
20 września 2022 r., godz. 15:30-16:30
Prelegenci: Marcin Dobas, Adam Brzoza
Każdy z prelegentów przedstawi swój projekt fotograficzny, na podstawie którego omówimy okoliczności fotografowania w trudnych i wymagających warunkach. Poruszymy temat ochrony przyrody i zwierząt oraz zmian klimatu. Jak te zmiany wpływają na świadomość fotografa? Czy w erze antropocenu fotografowanie dzikiej przyrody i krajobrazu jest obowiązkiem? Poruszymy też tematy techniczne: sprzęt fotograficzny, aplikacje, topografia terenu, urządzenia nawigacyjne…
Panel 2: podróż i ludzie
21 września 2022 r., godz. 15:30–16:30
Prelegenci: Magdalena Konik, Jakub Rybicki
Na podstawie projektów zaprezentowanych przez prelegentów poruszymy i omówimy procesy przy powstawaniu zdjęć z podróży, z naciskiem na fotografowanie ludzi. Jak portretować społeczności różnych kultur, żeby uszanować zwyczaje oraz tradycję fotografowanych i nie naruszać ich prywatności? Sposoby nawiązywania kontaktu z ludźmi, z którymi nie jesteśmy w stanie porozumieć się na poziomie językowym. Budowanie zaufania. W jaki sposób powinniśmy traktować bohaterów naszych zdjęć?
Panel 3: fotoreportaż i storytelling
22 września 2022 r., godz. 15:30–16:30
Prelegenci: Anna Liminowicz, Maciej Moskwa
Prelegenci przedstawią swoje reporterskie projekty fotograficzne i omówią proces ich powstawania – od pomysłu, poprzez działanie zmierzające do efektu końcowego. Poruszymy zagadnienie narracji wizualnej w różnych formach wypowiedzi fotograficznych. Jak robić zdjęcia, by opowiadały historię i tworzyły spójny przekaz? Czym jest świadome myślenie o projekcie fotograficznym? Czym jest storytelling i dlaczego jest ważny w budowaniu narracji?
Panel 4: miejsca i wydarzenia
23 września 2022 r., godz. 15:30–16:30
Prelegenci: Kat Piwecka, Bartosz Jastal
Na panelu prelegenci podzielą się doświadczeniem w fotografowaniu konkretnego miejsca i konkretnego wydarzenia. Jak patrzeć na otaczający nas krajobraz, ludzi, zwyczaje i uchwycić to, co najciekawsze i najbardziej charakterystyczne dla danego rejonu? Wyruszymy w podróż do Portugalii. Omówimy też, jak uchwycić kluczowy moment, jak perspektywa wpływa na dynamikę obrazu oraz jak poczucie humoru i odrobina melancholii pomaga kreować ciekawe fotografie. A to wszystko na podstawie fotografii ślubów z różnych zakątków świata.
Partnerem akcji jest CEWE.