Reklama

Portret biegacza przed i po biegu / Fot. Iwona El Tanbouli, Maciej Jabłoński

1. Co bieganie robi z człowiekiem? Zobacz zdjęcia PRZED i PO

- Jak się czujesz? Miałeś kryzys? Który fragment był najtrudniejszy? - te i inne pytania zadawano kolejnym biegaczom zaraz po przekroczeniu mety 53-kilometrowego IV Zimowego Ultramaratonu Karkonoskiego im. Tomka Kowalskiego. Przedstawiamy eksperyment fotograficzny "PRZED i PO" - cykl portretów biegaczy, które zostały wykonane przed i zaraz po ukończeniu biegu. Zdjęcia Iwona El Tanbouli-Jabłońska i Maciej Jabłoński.

Reklama
Szpiglasowy Wierch w polskich Tatrach / Fot. Adam Brzoza

2. Pięć najbardziej fotogenicznych szlaków w Tatrach wg Adama Brzozy

Fotograf marca National Geographic Polska poleca najpiękniejsze tatrzańskie szlaki, na których nadzwyczaj często odbywają się fascynujące spektakle świateł i kolorów, a krajobraz stwarza niemal malarskie warunki. To prawdopodobnie jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakie dzisiaj zobaczysz.

Fotografia z wyprawy na K2 / Fot. Marek Ogień

4. "Ile Matterhornów mieści się w K2?" Marek Ogień pokazuje zdjęcia

Czwartego dnia trekingu dotarliśmy do Concordii. To miejsce, gdzie spotykają się lodowce. W lewo można dojść do bazy pod K2 i Broad Peak, a w prawo w stronę Gasherbumów i w stronę przełęczy Gondogolo. Usiedliśmy na kamieniach pijąc wodę i jedząc ciastka, patrząc na masyw Broad Peak i rozmawiając o K2 – mówi Marek Ogień, fotograf lutego National Geographic i bohater cyklu Storytellers. W wyjątkowej galerii pokazuje wielkość K2 i potęgę gór.

Fotoreportaż z platformy wydobywczej na Bałtyku / Fot. Mikołaj Nowacki

4. Górnicy wśród fal. Jak się pracuje na bałtyckiej platformie wydobywczej?

Nieudolnie wciskam się w obszerny kombinezon ratunkowy od elastycznych butów aż po ciasny kaptur. Obok mnie kilku górników morskich – pracowników platformy wydobywczej – ubiera się z widoczną wprawą. Każdy przed wejściem do helikoptera musi być tak ubrany. W razie wypadku na morzu kombinezon ma chronić przed hipotermią i działać wypornościowo - pisze Mikołaj Nowacki. Przedstawiamy fotoreportaż autorstwa fotografa maja.

Ujęcie z albumu "Kopalnia Soli Bochnia. Historia wykuta w soli” / Fot. Adam Brzoza

5. Te zdjęcia pokazują piękno ukryte w mroku. Fotograf National Geographic odkrywa świat kopalni soli w Bochni

Album fotograficzny Adama Brzozy "Kopalnia Soli Bochnia. Historia wykuta w soli” to fotograficzna opowieść o ukrytym w podziemnym mroku świecie sztolni, gdzie od pokoleń górnicy wyrobisk solnych. Wydany przez Kopalnie album ilustrują piękne fotografie, które wydobywają życie z tajemniczych korytarzy.

Podczas realizacji materiału o albinosach wielokrotnie sytuacja emocjonalnie przyciskała mnie do ściany – mówił Arcimowicz po powrocie z Tanzanii / Fot. Marek Arcimowicz

6. Ludzie duchy. Poruszająca opowieść Marka Arcimowicza z serca ośrodka dla albinosów

W 2015 roku świat usłyszał o dramacie afrykańskich dzieci dotkniętych albinizmem. Fotograf Marek Arcimowicz razem z Martyną Wojciechowską - ówczesną redaktor naczelną National Geographic Polska - pojechali do ośrodka Buhangija w Tanzanii, gdzie uczą się odrzuceni przez społeczeństwo albinosi. "Te momenty na zawsze pozostaną w mojej pamięci" - mówił potem Arcimowicz.

Galeria z wyprawy na Everest / Fot. Marek Ogień

7. "Te zdjęcia budzą emocje". Marek Ogień o wyprawie na Everest

Jesienią 2019 roku wyjechaliśmy na wyprawę na Mount Everest. Trudno jest zamieścić tylko 10 zdjęć spośród tysięcy, które zrobiłem i pokazać urok, magię i ciężar wyprawy. Wyprawa nie zakończyła się happy endem jak poprzednia pod K2. Myślę, że był to dla nas wszystkich emocjonalny cios - mówi Marek Ogień, fotograf lutego i pokazuje najmocniejsze ujęcia z ekspedycji.

Podczas podróży po Mjanmie (Birmie) Marcin Zaborowski udokumentował codzienność buddyjskich mnichów / Fot. Marcin Zaborowski

8. Jeden dzień z życia mnicha. Fotografie Marcina Zaborowskiego

To właśnie w Mjanmie (Birmie) po raz pierwszy Marcin Zaborowski spotyka mnichów. W tym kraju są niemal wszędzie - ich liczbę szacuje się na 300–500 tys. Zaborowski spędza z nimi niemal każdą wolną chwilę. - Obserwowałem ich w trakcie medytacji, porannego spaceru po dary, w trakcie lekcji, sprzątania i innych mniej lub bardziej niezwykłych codziennych czynności. Z tego powstał zapis dokumentalny „A day of monk’s life” - mówi.

Nosiča spotkamy tylko w słowackiej części Tatr. Kim jest? / Fot. Iwona El Tanbouli

9. Tatrzańscy Szerpowie. Nosiče dźwigają na plecach nawet 100 kg

Na własnych plecach, bez względu na porę roku, niosą ciężkie ładunki. Ich waga bardzo często przekracza 100 kg. Latem muszą stawić czoła upałom i nagłym burzom, a zimą największym niebezpieczeństwem są zamiecie i lawiny. Ci tatrzańscy szerpowie to Nosiče. Nosiča spotkamy tylko w słowackiej części Tatr. Kim jest? Czym się zajmuje? Dlaczego to robi? Słowackim tragarzom przyjrzała się Iwona El Tanbouli-Jabłońska.

Reklama
Fotografuj w samotności - radzi fotograf / Fot. Mikołaj Nowacki

10. Fotografia uliczna: 15 porad Mikołaja Nowackiego. „To zajęcie dla samotnych wilków”

Odradzam wychodzenie na fotografowanie w grupie - rozgadanej, wymagającej kompromisów. Fotografia uliczna to zajęcie samotne. Trzeba być gotowym, że wydarzy się coś nieoczekiwanego, że na chwilę pojawi się jakiś zbieg okoliczności, który tylko wy będziecie w stanie dostrzec i tylko wy zarejestrujecie aparatem - mówi Mikołaj Nowacki. Poznaj jego rady.

Reklama
Reklama
Reklama