Zacznij przygodę z fotografią. 10 książek o fotografowaniu dla początkujących i zaawansowanych
Książki o fotografii mogą być cennym źródłem wiedzy zarówno dla początkujących amatorów, jak i dla profesjonalistów. Choć nic nie zastąpi praktyki, solidna dawka teorii podpowie, jak zacząć lub jakie metody wypróbować podczas następnego planu. Poniższe zestawienie przedstawia dobre książki o fotografii, po które zdecydowanie warto sięgnąć w wolnej chwili.
Książki o fotografii dla początkujących
Książki o fotografii to skarbnica wiedzy na każdym etapie. Początki przygody z fotografią mogą być fascynującą przygodą. Żaby robić satysfakcjonujące, piękne zdjęcia już na początku swojego fotograficznego rozwoju, warto zebrać nieco teoretycznych informacji.
Poradnik fotograficzny dla początkujących – światło i wyobraźnia, Marek Waśkiel
Książki o fotografii nie muszą być napisane w toporny, techniczny i nużący sposób. Doskonałym przykładem ciekawie napisanego przewodnika dla początkujących fotografów jest "Poradnik fotograficzny". Książka interesująco prowadzi czytelnika przez podstawowe informacje o aparacie i rodzajach obiektywów. Ta świetna książka do nauki fotografii wyjaśnia też zasady kompozycji czy operowania światłem, by uchwycony obraz był jak najlepszy. Forma książki to odpowiedź na 160 najpopularniejszych pytań - autor, osoba o wieloletnim doświadczeniu w prowadzeniu kursów, doskonale wie jakie kwestie najczęściej nurtują adeptów fotografii i dokładnie te kwestie porusza.
Ekspozycja bez tajemnic. Jak robić świetne zdjęcia każdym aparatem, Bryan Peterson
Ostatnią propozycją wśród książek polecanych początkującym fotografom jest "Ekspozycja bez tajemnic", autorstwa Bryana Petersona, doskonała książka dla początkującego fotografa - także tego, który nie dysponuje jeszcze swoim wymarzonym sprzętem. Publikacja skupia się na zagadnieniu ekspozycji, tłumacząc je szczegółowo, ale w przystępny sposób.
Studio Anywhere, Fancher Nick
"Studio Anywhere" to książka ucząca kreatywności. Autor pokazuje, jak nie posiadając własnego studia fotograficznego można osiągnąć świetne rezultaty na wykonywanych zdjęciach. Prowadzi czytelnika przez ogrom wyzwań, pokazując, jak przy "okropnych" warunkach uzyskać wspaniałe ujęcia. To zdecydowanie dobra książka o fotografii, która rozwinie nie tylko początkującego.
Sztuka fotografowania. 60 pomysłów na lepsze zdjęcia, David Duchemin
Kolejna kreatywna propozycja, pokazująca początkującemu fotografowi magię i urok fotografii jako dziedziny sztuki. "Sztuka fotografowania" to nie tylko solidne podstawy techniczne. To książka, która uczy reguł po to, by następnie wyjaśnić, jak skutecznie... je łamać. Wszystko po to, by znaleźć swoją własną drogę i styl, a także nauczyć się robienia zdjęć, która poruszają odbiorców i nie pozwalają przejść obojętnie.
Sekrety mistrza fotografii cyfrowej, Scott Kelby
Ta przystępna, opisująca podstawy fotografii książka zawiera skondensowaną treść z pięciu tomów serii "Sekrety mistrza fotografii cyfrowej". Dzięki temu przedstawia zrozumiale nawet skomplikowane zagadnienia. Książka opiera się mocno na praktycznych przykładach, poruszając takie zagadnienia, jak wybór sprzętu, wyposażanie własnego studia fotograficznego, wykonywanie zdjęć w różnych okolicznościach.
Książki o fotografii dla zaawansowanych
Książki o fotografii bywają pomocne nawet w rozwoju ekspertów. O ile liczba publikacji dla początkujących stale rośnie, o tyle wybór dobrej książki dla zaawansowanego fotografa stanowi trudniejsze wyzwanie. Oto kilka propozycji.
Fotografia cyfrowa - praktyczny przewodnik - ponad 300 porad i wskazówek na wspaniałe zdjęcia, M. Leuchter
To rozbudowane kompendium pełne szczegółowych rad dla fotografów. Autor, opierając się na konkretnych przykładach i doświadczeniach, prowadzi czytelnika przez wiele inspiracji, pozwalających wyjść poza dotychczas wykorzystywane schematy i zrobić coś całkiem nowego. Podane w książce rady nie uczą podstaw i nie informują, jak fotografować - raczej podpowiadają, jak urozmaicić swoje zdjęcia. To świetna książka dla fotografa, który chciałby solidnie się zainspirować.
Zarabiaj na fotografii - Digital Camera Polska
To nie tyle książka, co osobne wydanie czasopisma "Digital Camera Polska". Artykuł opowiada o przekuwaniu swojej fotograficznej pasji w zarobek. To świetna pozycja dla fotografów, którzy osiągnęli w tej sztuce pewien poziom biegłości i wciąż wahają się przed spełnieniem swojego marzenia i uruchomieniem biznesu fotograficznego. Publikacja przybliża ten temat, a jej współautorzy dzielą się z czytelnikiem swoimi spostrzeżeniami i poradami, które pomogły im odnieść sukces w tej artystycznej branży.
Światło zastane w praktyce, D. Marr
W specyficznej kategorii, jaką są książki fotograficzne, publikacje dotyczące światła zajmują szczególną pozycję. Ta niezbyt obszerna książka mówi o fotografowaniu ludzi w jak najbardziej korzystny sposób, przy wykorzystaniu naturalnego oświetlenia. Autor treściwie wskazuje, jakie proste triki bez konieczności zastosowania skomplikowanego sprzętu pomagają wydobyć jak najwięcej z zastanego światła.
Lustrzanki cyfrowe. Poradnik eksperta, Michael Freeman
Ta książka dla fotografów to kompleksowy poradnik dotykający tematyki fotografii cyfrowej. Choć ta pozycja sprawdzi się na każdym etapie zaawansowania, warto ją mieć na półce lub sprezentować także zaawansowanemu fotografowi. Autor w przystępnym języku i pięknej oprawie graficznej wyjaśnia, jak wykorzystać potencjał lustrzanek cyfrowych i robić przy ich użyciu jak najlepsze zdjęcia.
Światło i cień w fotografii, Witold Dederko
Książki o fotografii dla zaawansowanych bywają też lekturą niełatwą i dość wymagającą - tak jest w przypadku "Światła i cienia w fotografii" autorstwa Witolda Dederko. Autor od wielu lat zajmuje się badaniem wpływu oświetlenia na efekty uzyskiwane w fotografowaniu i ma w tym zakresie ogromną wiedzę. Poziom publikacji sprawia, że jest to pozycja zdecydowanie dla zaawansowanych - nie należy też do nowości wydawniczych, jednak zawarte w niej informacje nie dezaktualizują się. Pozycja obowiązkowa na półce każdego zapalonego, zaawansowanego fotografa!